Ekogroszek czy ogrzewanie gazowe? Pewnie wielu z Was zadaje sobie to pytanie. Dziś pokażemy plusy ogrzewania na ekogroszek oraz na gaz. Właściwy charakter spalania paliwa oraz minimalna zawartość siarki to główne wymagania dla niezawodnej i bezawaryjnej pracy urządzeń na paliwo stałe. Jakość paliwa decyduje o tym, czy kocioł będzie trwał 5 lat, czy będzie działał do całkowitego wygaśnięcia lub nawet dłużej. Co będzie lepsze dla naszego pieca i bardziej ekonomiczne: eko groszek czy gaz? Tutaj zdania są podzielone.
Zawsze podczas rozważania, jaki rodzaj opału wybrać brane są pod uwagę 3 rodzaje, a niekiedy nawet cztery. Ekogroszek vs. gaz, węgiel czy pellet. Spośród tych rodzajów opałów warto wybrać taki, który będzie ekologiczny, ale i stosunkowo tani. Znacznie łatwiej porównać ogrzewanie gazowe do takiego na prąd. Chociaż pierwszą rzeczą, która komplikuje bezpośrednie porównanie, jest to, że podczas gdy grzejnik elektryczny zamienia 1 kWh energii elektrycznej na 1 jednostkę ciepła (czyli jest w 100% sprawny), kotły nie. Nawet zupełnie nowy kocioł będzie sprawny tylko w około 90%.
Chociaż sprawność nowego kotła gazowego nie jest tak wysoka, jak jego elektrycznego odpowiednika, to biorąc pod uwagę fakt, że jest on o wiele tańszy na każdą jednostkę gazu, gaz z sieci nadal wygrywa. Ale co wybrać eko groszek czy gaz? O tym w dalszej części.
- Ekogroszek vs. gaz. Co się bardziej opłaca?
- Koszty ogrzewania ekogroszkiem
- Koszty ogrzewania gazem
- Porównywarka kosztów
- Ekogroszek vs. gaz. Ceny pieców
- Ekogroszek vs. gaz. Co wybrać?
Ekogroszek vs. gaz. Co się bardziej opłaca?
Ekogroszek czy ogrzewanie gazowe? Na początku odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Czym jest ekogroszek? Ekogroszek to rodzaj paliwa, które jest stosowane do ogrzewania domów. Ekologiczne paliwo, które zyskało bardzo dużą popularność w Polsce. Spalany jest w specjalnych kotłach. Ważnym wymogiem dla paliw stałych do kotłów automatycznych jest jednorodność składu frakcyjnego paliwa, to znaczy należy przestrzegać tej samej wielkości kawałków (w przybliżeniu) i nie powinno być zbyt dużych i zbyt małych kawałków.
Pamiętaj! Ogrzewanie na ekogroszek ma wiele zalet! Na pewno zaoszczędzisz czas i pieniądze. Najważniejsze, aby wybrać ekogroszek dobrany do Twoich potrzeb i taki od sprawdzonego dostawcy. Tylko wtedy masz pewność, że towar będzie odpowiedniej jakości.
Jest to ważne przy ustawianiu automatyki w celu równomiernego zasilania oraz pełnego i równomiernego spalania paliwa. Faktem jest, że główną częścią podajnika jest śruba lub tłok. To kolejna cecha kotłów, która stwarza duże wymagania co do wielkości stosowanego paliwa. Obecność elementów przekraczających 25 mm może spowodować zakleszczenie podajników i doprowadzić do awarii kotła i późniejszej kosztownej naprawy. Nadal nie wiesz co wybrać, ekogroszek czy ogrzewanie gazowe? Zobacz jakie cechy powinien mieć idealny ekogroszek:
- Kaloryczność od 19 do 29 MJ/kg
- Zawartość siarki – im niższa tym lepiej
- Wilgotność – im niższa tym lepiej
- Zawartość popiołu – max. do 10 procent
- Granulacja od 5 do 25 mm
- Pakowanie: worki lub luzem.
Ekogroszek vs. gaz – jak wypada gaz? Centralne ogrzewanie gazowe to tak zwany „system mokry”, co oznacza, że kocioł gazowy podgrzewa wodę w celu zapewnienia centralnego ogrzewania za pomocą grzejników i ciepłej wody z kranów w Twoim domu. Niektóre domy niepodłączone do sieci gazowej mogą korzystać z ogrzewania elektrycznego, gazu płynnego (LPG) lub oleju opałowego, które działają podobnie jak centralne ogrzewanie gazowe. Zakup wydajnego, niezawodnego kotła zapewni Ci spokój i niższe rachunki za ogrzewanie. Korzystanie ze starych kotłów gazowych może być niebezpieczne i generować niepotrzebne koszty. Nowoczesne kotły kondensacyjne są bardzo wydajne (ok. 90%), dzięki czemu uzyskasz dobry zwrot z każdej jednostki energii. Zastąpienie standardowego kotła gazowego bardzo wydajnym nowoczesnym kotłem kondensacyjnym jest dość proste.
Pamiętaj, że ogrzewanie gazowe nie jest w pełni ekologiczne. Do ekologicznych form ogrzewania zalicza się eko groszek czy pellet.
Ekogroszek czy gaz? Gaz ma niestety wiele wad:
- Gaz to paliwo kopalne, które podczas spalania wytwarza dwutlenek węgla. Więc nie jest to czyste źródło energii.
- Zainstalowanie od podstaw gazowej instalacji centralnego ogrzewania może być kosztowne i uciążliwe.
- Kotły gazowe powinny być serwisowane co roku, aby działały wydajnie i jak najdłużej. A to kosztowna inwestycja.
Koszty ogrzewania ekogroszkiem
Gaz vs. ekogroszek, jak to wypada cenowo? Sprawdźmy na początku koszty ogrzewania ekogroszkiem. Zastanówmy się, co wpływa na cenę ekogroszku. Jest kilka czynników:
- Jego kaloryczność
- Pochodzenie: czy jest prosto od producenta czy może od pośredników
- Jakość – niekiedy za jakość należy zapłacić niego więcej.
Co wpływa na jakość ekogroszku? Na początku warto kupować ekogroszek od sprawdzonych dostawców. Nieważne czy to bezpośredni producent czy sprawdzeni sprzedawcy. Dziś w dobie Internetu warto korzystać ze sklepów online. Wówczas towar dojedzie do nas pod same drzwi, a my nie musimy martwić się o koszty dojazdu. Często takie sklepy oferują darmową dostawę przy zakupie odpowiedniej ilości towaru.
Pamiętaj! Warto wyliczyć zapotrzebowanie na ekogroszek w swoim domu. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów ekogroszku, o różnej kaloryczności. Im większa kaloryczność, tym wyższa cena.
Policzmy teraz ile potrzebujemy ekogroszku na sezon grzewczy. Przy założeniach wzięliśmy pod uwagę ekogroszek o mocy 24 MJ/kg. Przyjęliśmy również, że masz ocieplony dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych, a ściany mają 3 metry wysokości.
Wyliczenia: 2808 kg x 700 / 1000 kg = 1965, 60 zł.
Tyle wydasz na ogrzewanie swojego domu przez 6 miesięcy. Cena wydaje się bardzo dobra. Chcesz sprawdzić, ile ekogroszku potrzebujesz na sezon grzewczy? Sprawdź tutaj: https://pangroszek.pl/ekogroszek-kalkulator/. Ekogroszek czy gaz ogrzewanie? Teraz sprawdzimy ile kosztuje nas ogrzewanie gazowe.
Koszty ogrzewania domu gazem
Zacznijmy od tego, czy gaz jest ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu. Twój kocioł gazowy lub olejowy – który będzie również zasilał twoje grzejniki – może również zniweczyć twoje próby ograniczenia emisji niszczących klimat. Nawet nowoczesne kotły gazowe mogą produkować ok. 2,75 tony gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie planety rocznie. Tyle samo, co przejechanie ponad 18 tysięcy kilometrów przeciętnym samochodem lub 11 lotów w obie strony z Polski do Rzymu.
Uwaga! Emisja gazów cieplarnianych na 1 mieszkańca Polski zwiększyła się z 10,4 do 11 ton między 2000 a 2017 r., podczas gdy w tym samym czasie średnia dla Unii Europejskiej zmalała z 10,8 do 8,8 ton na mieszkańca.
Na rynku istnieją bardziej ekologiczne metody. Za ekologiczny opał uznawany jest ekogroszek i pellet. A jak wypada ekogroszek vs. gaz? Ciepło wyprodukowane podczas spalenia 1 tony ekogroszku: ok. 23 000 MJ.
Aby zwiększyć wydajność ogrzewania wiele osób decyduje się na ocieplenie domu. To nie tylko ocieplenie ścian, ale również inwestycja w dobre okna oraz drzwi. Niektórzy inwestują również w specjalne tapety na ściany, które również zatrzymują ciepło. Koszty ogrzewania domu gazem mogą obejmować od 60 do 80 proc. ogólnych kosztów eksploatacji budynku. Ogrzewanie i jego koszty zależą od 3 głównych parametrów:
- Wielkości budynku
- Rodzaju kotła
- Termoizolacji budynku.
W starych i nieocieplonych budynkach zapotrzebowanie na energię może wynosić nawet 200 kWh/m². Zapotrzebowanie na energię cieplną w ocieplonych budynkach spada do ok. 110kWh/m2.
Spójrzmy teraz na dom o powierzchni 105 metrów kwadratowych. Kierujemy się tu limitami zużycia energii, wyznaczonymi przez rozporządzenie w sprawie Warunków Technicznych (WT). Mamy więc standard obowiązujący od roku 2014 (WT 2014), 2017 (WT 2017), a także 2021 (WT 2021). Koszty będą następujące:
- WT 2014 – 17700 kWh za 4425 zł;
- WT 2017 – 12900 kWh za 3225 zł;
- WT 2021 – 9450 kWh za 2363 zł.
Widać różnicę? Naszym zdaniem tak. Ekogroszek vs. gaz w każdym przypadku wypada lepiej ekogroszek. Tańszy, bardziej ekologiczny, łatwo dostępny i … modny.
Porównywarka kosztów
Ekogroszek czy ogrzewanie gazowe? Wszystko zależy od naszych preferencji i stanu budynku. Na to, czy ciepło pozostaje w domu ma wpływ m.in. stan izolacji budynku.
Jak wynika z badań Instytutu Ochrony Środowiska, aż 40 proc. domów nie ma w ogóle termicznej izolacji ścian. Jak wygląda sytuacja w pozostałych budynkach?
- 11 procent Polaków posiada izolację do 5 centymetrów.
- 38 procent Polaków posiada izolację od 6 do 10 centymetrów.
- 11 procent Polaków posiada izolację powyżej 10 centymetrów.
Specjaliści są zdania, że gazowe ogrzewanie domu nie jest w ogóle opłacalne. Chociaż zgodnie podkreślają, że jest wygodne i nie wymaga od nas kupowania specjalnego opału, dokładania do pieca czy martwienia się o to, czy opału wystarczy. Ekogroszek czy ogrzewanie gazowe? Chociaż dobrej jakości ekogroszek kosztuje to na pewno bardziej opłaca się niż ogrzewanie gazowe.
Ekogroszek vs. gaz. Ceny pieców
Przy wyborze najlepszego kotła do Twojego domu należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Wielkość lokalu, liczbę łazienek, liczbę pryszniców, ciśnienie wody w okolicy oraz rodzaj nieruchomości. Do ogrzewania gazowego często stosowane są kotły kondensacyjne. Wykorzystują one ciepło, które zwykle uciekałoby do atmosfery, pomagając zwiększyć efektywność energetyczną i obniżyć rachunki za media oraz emisję dwutlenku węgla. Jeśli chodzi o energooszczędne kotły, nie ma lepszej alternatywy – kotły kondensacyjne są w rzeczywistości energooszczędne w ponad 90% i stanowią bardzo ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania domu. Istnieją trzy główne typy kotłów gazowych kondensacyjnych: kotły dwufunkcyjne, kotły systemowe i kotły konwencjonalne (zwane również tradycyjnymi, zwykłymi, otwartymi lub tylko ogrzewającymi).
Kotły dwufunkcyjne są prawdopodobnie najbardziej opłacalnymi kotłami mieszkalnymi dla większości domów. Sterują zarówno ciepłą wodą, jak i centralnym ogrzewaniem, a ich efektywność energetyczna sprawia, że są preferowanym urządzeniem dla właścicieli domów dbających o środowisko. Ogrzewanie wody bezpośrednio z sieci wodociągowej i po każdym odkręceniu kranu, możesz uzyskać nieograniczoną ilość ciepłej wody, kiedy tylko tego potrzebujesz. Nie ma potrzeby stosowania butli ani zbiornika na wodę, co pozwala zaoszczędzić miejsce w domu i skrócić czas instalacji.
Ponadto oceny sprawności kotłów na ogół klasyfikują je jako jedne z najwyższych typów kotłów klasy A na rynku. Pomagają znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie i zaoszczędzić miejsce.
Piec na ekogroszek vs. gaz. Który jest tańszy? Kotły na ekogroszek są zdecydowanie tańsze niż te na gaz. To kolejny argument za tym, aby postawić na ekogroszek.
Ekogroszek vs. gaz. Co wybrać?
Eko groszek czy gaz? Wielu z Was zadaje sobie to pytanie przed zamontowaniem odpowiedniego pieca do swojego domu. W kotłach na ekogroszek wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania wielofunkcyjne, które są ekologiczne i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Takie piece charakteryzują się wysoką sprawnością spalania.
Uwaga! Palenie węglem bywa męczące! Postaw na alternatywne formy i wybierz opał dostosowany do Twoich potrzeb.
Ogrzewanie gazowe jest wygodniejsze – to fakt. Ale jeśli wcześniej miałeś ogrzewanie węglowe, a teraz masz na ekogroszek to na pewno odczujesz różnicę! Nowoczesne piece są dostosowane do potrzeb nowoczesnej rodziny. Dodatkowo są one banalnie proste i nie wymagają od nas wielu czynności. Ponadto piece na ekogroszek są dużo bardziej ekologiczne, bo szczelniejsze i emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji do atmosfery. W dymie ekogroszku znajduje się mniej związków siarki oraz innych trujących substancji, co sprawia, że ten jest bardziej ekologiczny.
Jedno jest pewne: inwestycja w ekogroszek jest opłacalna.
Obecnie posiadam ekogroszek i powiem tylko tyle, że chętnie zaplacę 2x tyle za gaz aby uwolnić się od tego brudu, ciaglego doglądania, wybierania popiołu, sadzy, czyszczenia komina, wyczystki, wentylatorow, rozladunku, skladowania, ładowania.. Przy kotle na ekogroszek w sezonie ziomowym szczegolnie trzeba angazować duzo czasu, energii, pilnować i modyfikować nastawy a najgorssy wszechobecny pył, sadza, brud na dachu, posesji, kotlownie sprzatać z syfu co 2 dni. Staram się o gaz a ten piec mimo, że klasy 5 to niech sobie złomiarze zabierają i nie chce widzieć na oczy. Gaz jest bezobslugowy, ustawiasz i tyle, nic więcej Cię nie obchodzi, przy ekogroszku traci się mnostwo czasu i wszystko tym szajsem upaprane.
Pewnie że gaz ja w swoim przypadku w nowej chacie mam na pellet,ale tylko dla tego że w mojej okolicy nie ma żółtej rury.
Trudno oczekiwać pełnej obiektywności, gdy jest się zainteresowanym sprzedażą ekogroszku…
A prawda jest taka, że przy cenie groszku 29MJ w okolicy 950zł, podliczając też zwiększone zużycie prądu na podajnik, to węgiel jest porównywalny lub i droższy obecnie niż gaz ziemny. Gdyby policzyć też koszt robocizny przy obsłudze kotła podajnikowego (nie ma jej wiele ale jednak jest), przegrywa z gazem całkowicie.
Co do ekologii, chyba kpicie: „Pamiętaj, że ogrzewanie gazowe nie jest w pełni ekologiczne. Do ekologicznych form ogrzewania zalicza się eko groszek czy pellet.”
Obydwa to paliwa kopalne. Ekogroszek to tylko nazwa handlowa, nic nie mająca wspólnego z ekologią. tak naprawdę to nazwa sortu węgla o trochę obniżonej zawartości siarki o odpowiedniej wielkości „ziarna”
Ze spalania węgla na jednostkę energii, kWh, (węgiel to w okolicy 90% pierwiastek C, oraz inne, jak siarka, fosfor, rtęć itp) powstaje wielokrotnie więcej CO2 niż ze spalania gazu (gaz ziemny to ponad 90% metan, CH4, po spaleniu jest CO2 i 2 x H2O). Do tego spalanie węgla to tez wielokrotnie więcej pyłów, tlenków siarki (kwaśne deszcze), benzopirenu i innego syfu, czego przy spalaniu gazu albo w ogóle nie ma albo jest o rząd wielkości mniej.
Sprawność kotła kondensacyjnego zależy od temperatury powrotu, i jeśli jest niska (podłogówka lub duże grzejniki) to dochodzi do 95% (10,5kWh ciepła z m3 gazu bez problemu, za cenę około 1,9zł/m3, kWh wychodzi z abonamentami niecałe 20gr). Węgiel wychodzi lepiej tylko na największe mrozy przy dobrze dobranym mocą kotle. jak macie kocioł zbyt duży, to spala on węgiel bardzo niesprawnie.
Wszystko pięknie wytłumaczone gdyby nie pewne „ale”.Wyliczanie normy z tabelek które nijak mają się do rzeczywistych warunków użytkowania.Ogrzewałem gazem i za grudzień i styczeń rachunki były takie jak za cały sezon płacę za węgiel.Opalając gazem w domu był mały dyskomfort zimna a jak podnosiłem temperaturę to rachunki rosły nieadekwatnie do zysków na cieple.Przeszedłem na węgiel i mimo że dołożyłem sobie pracy to nie żałuję bo zaoszczędzone pieniądze mogę wydać na inne cele.Nadmieniam że mój piec gazowy to dwufunkcyjny Vaillant kondensacyjny który teraz służy tylko do wody cwu i jako zabezpieczenie awaryjne.
Witam! A ja bardzo bym chciała przejść z ogrzewania gazowego np.na ekogroszek .Mam piec tradycyjny gazowy Imergaz z otwartym spalaniem temperaturą ustawiona na 22 a w domu zimno.Mam też stary smieciuch w którym palę drzewem w mrozy.I wtedy jest cieplutko,grzeją ściany od komina w łazience,chce się żyć. Kiedy palę gazem to 22 na sterowniku odczuwam chłód a 22 przy paleniu drzewem jest ciepło.Ja tego nie rozumię przecież to taka sama temperaturą