Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?
Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem? To pytanie powinniśmy zadać sobie zanim kupimy wymarzony piec do naszego domu. Kluczową rolę odgrywają palniki. W piecach nowej generacji można palić pelletem. Sprawdź sam, jakie są zalety z takiego rozwiązania.
- Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?
- Dlaczego warto palić pelletem?
- Czy pellet jest popularny na świecie?
- Pellet i ekogroszek w ofercie Pana Groszka
Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem?
Czy można palić pelletem w piecu na ekogroszek? W przypadku kotła na ekogroszek przejście na pellet jest jak najbardziej możliwe. Podobnie zresztą rzecz się ma z kotłem olejowym. Wystarczy w tych urządzeniach (pod warunkiem, że są to kotły nowszej generacji), wymienić palnik.
Wybór paliwa grzewczego do kotła nie jest łatwy. Na rynku posiadamy oleje, węgle, ekogroszek czy pellet. Czy piecem na ekogroszek można palić pelletem? Oczywiście. Lepiej jednak wcześniej podjąć decyzję, czym chcemy palić.
- Pellet to odpad zaliczany do biomasy, czyli ekologiczny. Pellet jest efektem ubocznym produkcji drewna. Zatem i tak pozostaje w ekosystemie.
- Ekogroszek natomiast różni się wielkością i składem od tradycyjnego węgla. Pozbawiony jest frakcji miału i floty.
Ciekawostka. Pellet uznawany jest na świetne narzędzie walki ze smogiem. Region Europy odnotował ponad 10 proc. wzrost, osiągając 20,3 mln ton produkcji pelletu drzewnego tylko w 2018 r. Jednak stosunkowo wysokie temperatury latem i jesienią oraz łagodna zima w latach 2018-2019 w północno-wschodniej Europie wpłynęły negatywnie na branżę w tym regionie – w szczególności w Estonii i na Łotwie. W przeciwieństwie do trudności w tym regionie, inni kraje osiągnęły wyraźne wzrosty: Niemcy (+7,3 proc.), Szwecja (+9,3 proc.), Rosja (+19,1 proc.), Litwa (+7,3 proc.), Francja (+11,1 proc.).
Dlaczego warto palić pelletem?
Palenie pelletem ma wiele zalet. Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem? Jak pisaliśmy wyżej, można. Każdego roku, od debiutu w 2007 r., raport statystyczny Bioenergy Europe dostarcza dogłębnego przeglądu sektora bioenergii we wszystkich państwach członkowskich UE-28. Aktualizowany i wzbogacany co roku o nowe liczby i informacje, gromadzi unikalne dane na temat rozwoju europejskiego rynku bioenergii od coraz większej liczby międzynarodowych uczestników, pomagając branży, decydentom, inwestorom i wszystkim specjalistom w dziedzinie bioenergii w lepszej ocenie sytuacji bioenergii w Europie.
Biogaz i biopaliwa stanowią odpowiednio 11,7% i 11,4% krajowego zużycia energii brutto z biomasy. Przykłady tych surowców obejmują:
- buraki
- płatki
- produkty uboczne z upraw
- trawa
- uprawy pośrednie
- siemię lniane
- obornik zwierzęcy
- kukurydza
- biomasa morska
- olej rzepakowy
- osad
Wreszcie, odnawialne odpady komunalne są czwartym głównym rodzajem biomasy do celów energetycznych, osiągając 7,3% w 2017 r. Przykładami są odpady rolno-spożywcze i bioodpady z gospodarstw domowych.
Czy pellet jest popularny na świecie?
W 2018 roku wyprodukowano 20,1 mln ton pelletu; z Europą i Chinami jako najwięksi producenci pelletu na świecie. W ciągu ostatnich kilku lat sektor nadal wykazywał szybki rozwój, przy czym produkcja przestała być utrzymywana w zaledwie kilku krajach, ale rozprzestrzeniła się w całej UE, umożliwiając rozwój rozwoju obszarów wiejskich.
W 2018 r. w UE-28 zużyto 26,1 mln ton peletu drzewnego. W związku z tym, europejskie zapotrzebowanie na pellet odnotowało wzrost o 2,1 mln ton w porównaniu z 2017 r. Stanowiło to wzrost o 8%, poniżej 11% wzrostu, który zaobserwowano w 2017 r., przy czym europejski sezon grzewczy lat 2016-2017 i 2017-2018 były chłodniejsze w porównaniu do lat poprzednich.
W 2018 roku popyt na pellet wzrósł odpowiednio o około 5% i 13% zarówno w sektorze mieszkaniowym/komercyjnym, jak i na rynkach przemysłowych. Znaczna część tego zużycia przypadała na produkcję ciepła, stanowiąc 60,5%. Zużycie pelletu na ciepło można dalej podzielić na trzy rynki – ogrzewanie mieszkaniowe (65%), ogrzewanie komercyjne (23%) oraz ciepło wytwarzane z CHP (12%). Pozostałe 39,5% pelletu drzewnego wykorzystano do produkcji energii (z elektrociepłowni i elektrowni dedykowanych).
Pellet i ekogroszek w ofercie Pana Groszka
W ofercie naszego sklepu posiadamy kilka rodzajów ekogroszku. Czym się różnią:
- Zawartością popiołu – każdy z nich posiada jednak niską zawartość popiołu
- Kaloryczność od 18 do 28 MJ/kg
- Zawartość siarki – niska, poniżej 1 procenta
Zakup ekogroszku ze sprawdzonego źródła to rozsądny wybór. Ekogroszek od Pana Groszka ma świetną wartość opałową, nie spieka się, posiada niewielką ilość siarki i nie jest mokry. To oznacza, że zakupiony towar dobrze się pali. Do wyboru masz aż cztery rodzaje ekogroszku, a każdy dostosowany do Twoich potrzeb.
Pellet od Pana Groszka natomiast to świetna alternatywa dla ekogroszku. Warto postawić na nowe formy ogrzewania.